wtorek, 31 maja 2011

Shaker Box krok po kroku

Dopiero co zachwycałam się bajkowym upominkiem na Dzień Mamy, który stworzyła na bazie produktów dostępnych w naszym sklepie Oliwiaen, a już mam kolejny powód do "ochów" i "achów" nad kreatywnością i talentem naszej Projektantki :) Z myślą o najmłodszych, którzy nota bene jutro mają swoje święto, powstał kurs na shaker box - świetny pomysł na efektowną ozdobę. A jak go wykonać, opowie Wam Oliwiaen:

Shaker box to trójwymiarowa ozdoba, którą możemy umieścić na naszych projektach: kartkach, scrapach, wieczkach pudełek, lub gdziekolwiek indziej zechcemy :-) To małe pudełeczka z przezroczystym okienkiem, przez które widać motyw, a pomiędzy owym okienkiem a motywem znajdują się rozmaite drobiazgi, które przy poruszaniu przesypują się, mienią i grzechoczą :-) Shaker może mieć rozmaite kształty, można też kupić gotowe - ale o ile przyjemniej zrobić coś samodzielnie! Temu właśnie służy poniższy kurs.
Oczywiście możemy dostosować styl shaker box'a do pracy, w której zamierzamy go wykorzystać - ja przygotowałam kartkę urodzinową, z okazji Dnia Dziecka - dziecięcą :-)

1. Potrzebne materiały: dość sztywne papiery, z których zrobimy ozdobną ramkę przednią (papiery Tilda z zestawu Summer Blues są idealne), kartonik z motywem, który będzie widoczny w okienku, przezroczystą sztywną folię (okładkę do bindowania, kawałek opakowania, folię ochronną z zestawu stempli, itp.), piankową taśmę 3D oraz oczywiście coś, co wsypiemy do okienka: mogą to być cekiny, koraliki, mikrokulki, guziki, perełki, a nawet piasek czy drobne muszelki. Ja dobrałam kolorystycznie do papierów cekiny, perełki, koraliki i złote mikrokulki Marthy Stewart.


2. Do zrobienia ramki możemy użyć dowolnego szablonu, od najprostszych kwadratów i prostokątów po kształty bardziej skomplikowane. Ja postanowiłam wykorzystać w tym celu wykrojniki. Najpierw wybrałam motyw (stempelek Henry with Muffin) i dobrałam mniejszy wykrojnik tak, by cały motyw był widoczny, i znajdował się na środku - później nie będzie możliwości dopasowania! Następnie dobrałam większy wykrojnik tak, by wykrojona ramka była nieco szersza niż taśma 3D. Tym wykrojnikiem wycięłam też z folii przezroczyste okienko oraz kartonik z nastemplowanym motywem.


 3. Papierową ramkę odwróciłam na drugą stronę i klejem Magic przykleiłam do niej okienko. Po odwróceniu wygląda tak:


4. Ponownie odwracamy ramkę i oklejamy wszystkie brzegi taśmą 3D, która musi być nieco grubsza niż największe ozdoby, których chcemy użyć, inaczej będą się one blokować pod okienkiem i zasłaniać obrazek. Przykładowo: największe ozdoby, które włożę, to koraliki 2 mm, więc użyłam pianki o grubości 3 mm. Z kolei im mniejsze ozdoby włożymy, tym dokładniej musimy okleić brzegi ramki, inaczej ozdoby będą się wysypywać przez szczeliny. Ja włożę maleńkie mikrokulki, więc szczeliny przy łączeniach zabezpieczyłam dodatkowymi kwadracikami taśmy.


5. Teraz odklejamy papier zabezpieczający z taśmy! Jeśli zrobimy to po wsypaniu ozdób, możemy niechcący szarpnąć papier i ozdoby się wysypią. Następnie ostrożnie wsypujemy ozdoby, by nie przykleiły się do taśmy.


6. Teraz najtrudniejszy moment: odwrócony na drugą stronę motyw przyklejamy ostrożnie do ramki, zamykając w ten sposób ozdoby w "pudełku". Dlatego tak ważne było dopasowanie mniejszego wykrojnika na początku - teraz nie widać motywu. Oczywiście podczas przyklejania pilnujemy też, żeby brzegi kartonika z motywem zgadzały się z brzegami ramki z okienkiem. Trochę jest to utrudnione ze względu na odległość (taśma 3D), ale jak najbardziej możliwe :-) Odwracamy teraz całość i podziwiamy zrobiony właśnie shaker box :-)


Teraz możemy go dowolnie zastosować: ja nakleiłam go na kartkę i ozdobiłam narożnikami z dziurkacza, perełkami Primy z zestawu Pearl Crystal oraz wąziutką wstążeczką satynową.


Oczywiście przedstawiony powyżej kurs to tylko jeden ze sposobów zrobienia shaker box'a - można np. wykorzystać płaskie opakowania po ćwiekach lub nitach, a nawet blistry po lekarstwach! Spróbujcie sami - miłej zabawy :-)

5 komentarzy:

 1. Super! Wielkie dzięki za kurs!

  OdpowiedzUsuń
 2. świetny ten kurs!!!:) chyba jutro zmajstruje Shaker Box:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo inspirujący, a Twoje piękne wykończenie tylko zachęca do chwycenia za papier, nożyczki i koraliki :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 4. ooo to mi się przyda :)
  jestem kolekcjonerką kursików ostatnio hihi

  http://eressie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń