piątek, 23 lipca 2010

Folder na wspomnienia z wakacji i coś dla zakochanych :)

W imieniu Oliwii En zachęcamy do wykonania folderu, w którym można przechowywać lub podarować komuś zdjęcia z wakacji. Oto jak stworzyć taki folder krok po kroku z Oliwią En:

"Proponuję wykonanie bardzo prostego folderu-opakowania na wywołane zdjęcia.

Potrzebne będą: arkusz papieru bazowego (kartonu, falistej tekturki, itp.), arkusze kolorowego papieru - ja użyłam kolorowych letnich papierów z kolekcji Summertime - i kilku elementów ozdobnych, pasujących tematycznie do zdjęć.

Mój folder ma zmieścić zdjęcia z pobytu nad morzem (30 sztuk w formacie 9 x 13 cm, do zdjęć w innym rozmiarze/ilości trzeba odpowiednio dopasować wymiary folderu), więc przydadzą się muszelki, letnio-morskie zawieszki i kawałek gazy.

Poza tym pracę ułatwią narzędzia: nożyczki, klej, taśma 3D, dziurkacze, kostka introligatorska (+tablica do bigowania) i klipsy bądź spinacze biurowe.

Tak uzbrojeni zaczynamy:
1. Arkusz bazowy tniemy na dwa kawałki o wymiarach 21x14 cm i 19,2 x 16 cm - te 2 mm są ważne, bo to wymiary kieszonki na zdjęcia: ten ułamek pozwoli na swobodne wsuwanie pliku zdjęć.

2. Arkusz 21 x 14 cm bigujemy po wewnętrznej stronie (u mnie to strona gładka, bez faktury) na 10 cm i 11 cm (liczby na zdjęciu to wymiary poszczególnych odcinków w cm). To będzie okładka folderu.
2. Drugi arkusz bigujemy na 4, 5, 14,2 cm i 15,2 cm. Następnie obracamy arkusz "pionowo" (90 stopni w lewo) i bigujemy na 7,5 i 8,5 cm. To będzie kieszonka na zdjęcia.

3. Odcinamy zakreślone pola i mamy gotowy szablon:

4. Odwracamy szablon kieszonki na "przednią" stronę (u mnie część z fakturą) i ozdabiamy. Wycięcie półkola ułatwi wyjmowanie zdjęć. Elementy ozdobne wycięłam z poszczególnych arkuszy, podkleiłam na taśmie 3D i dodałam malutkie ćwieki.

5. Teraz boczne skrzydełka sklejamy z dolną klapką i spinamy klamerkami do wyschnięcia:

6. Ozdabiamy zewnętrzne strony okładki folderu, pamiętając o dodaniu wstążeczki do związania.


7. A teraz wyklejamy wewnętrzne strony okładek dopasowanym papierem - pozwoli to ukryć nóżki ćwieków, ściegi czy inne elementy mocowania ozdób na przodzie. Na tagu umieszczamy opis zdjęć lub życzenia, jeśli folder ma być prezentem.

8. Pozostaje tylko ozdobic wnętrze - raczej na płasko i bez ostrych elementów mogących uszkodzić zdjęcia. Przyklejamy kieszonkę....

9. ... wkładamy zdjęcia...

10. związujemy i folder gotowy - bardzo proste, ale bardzo efektowne opakowanie z dostępnych pod ręką materiałów. Nawet początkujące scrapperki poradzą sobie na pewno!"

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w żywej, letniej kolorystyce, która nadaje wyjątkowy charakter tej subtelnej, a jednocześnie radosnej karcie wykonanej również przez naszą Projekantkę :)7 komentarzy: